شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 14-05-2010, 22:56   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض آیةاللّه حاج سید علی‌رضا مدرسی

موطن: یزد
نام پدر : آقا میرزا محمد علی
تاريخ وفات: 1393قمری

زندگینامه ها:

منبع :

مدرّس فروتن

مهدی صحرایی اردکانی

دار العباده یزد، زادگاه عالمانی است که در تاریخ حوزه خدمات قابل توجهی به دنیای اسلام کرده اند؛ از جمله این علما مرحوم آیت اللّه العظمی حاج سید محمد کاظم طباطبایی یزدی (ره) (صاحب عروة الوثقی) و مرحوم آیت اللّه العظمی حاج شیخ عبدالکریم حایری یزدی (ره) (مؤسّس حوزه علمیه قم) هستند.

مرحوم آیت اللّه حاج سید علی رضا مدرسی یزدی (ره) نیز، یکی دیگر از علمای یزد است که در این مقاله با او آشنا می شویم.
ولادت - پدر و مادر

مرحوم مدرسی به سال 1329 ق. در شهر یزد، در خانواده ای روحانی و پرواپیشه متولد شد(1) و با ولادتش دل پدر و مادرش را سرشار از شادی کرد.

ایشان فرزند عالم ربّانی، آقا میرزا محمد علی (1338 ق)، فرزند میرزا محمد صادق مدرسی است. آقا میرزا محمد علی، از مجتهدان و فقیهان سلسله «مدرّسیه» بود که در زمانِ خود از موقعیّت علمی و اجتماعی برخوردار بود.

مادر ایشان بی بی رباب، دختر حاج میرزا محمد ابراهیم فرزند میرزا سید محمد علی مدرس (1193 - 1265ق) است.

او در 9 سالگی پدر خود را از دست داد و با سرپرستی مادرش دوران سختی را آغاز کرد.(2)
تحصیلات

نامبرده از همان کودکی با شوق و علاقه فراوان پا به مکتب خانه گذاشت. او در مکتب خانه ملاحیدر و آقا میرزا حسن محمود آبادی، با ادبیات و مقدمات علوم حوزوی آشنا گردید.

مرحوم حاج سید علی رضا، پس از گذراندن ادبیات عرب و فقه و اصول، مقطع سطح علوم حوزوی را نزد اساتید معروف حوزه علمیه یزد فرا گرفت.(3)

وی در آغاز دهه سوم زندگی، یعنی در سال 1349 ق، برای ادامه تحصیل رهسپار قم شد و از محضر عالمان نامی آن حوزه بهره ها برد. آن گاه جهت فراگیری دانش تحلیلی و اجتهادی فقه و اصول و دیگر علوم اسلامی، به حوزه علمیه نجف هجرت نمود.(4)
تشکیل خانواده

آیت اللّه مدرسی پس از بازگشت از نجفِ اشرف، با دختر عمویش، بی بی زهرا، فرزند آیت اللّه العظمی حاج میرسید علی مدرسی (1364 ق) ازدواج نمود. از این پیوند، دو دختر و دو پسر به نام های دکتر حاج سید محمد علی و حجت الاسلام و المسلمین سید علی، معروف به آقا ابوالحسن، حاصل گردید.(5)
اساتید

ایشان از محضر اساتید بزرگواری در یزد، قم و نجف بهره مند شد.

الف) نام اساتیدی که او در یزد از محضر آنها استفاده می کرد، به قرار ذیل است؛ حضرات آیات و حجج اسلام:

.1 آقا سید حسین مدرّس باغ گندمی(6) (1270 - 1366 ق):(7) که از شاگردان آیت اللّه سید محمد کاظم طباطبایی یزدی است.

در حالات وی آورده اند که کمتر از زخارف دنیوی بهره می گرفت. روح و جسمش وقف معنویات و مطالعه بود و در طهارت و پیراستگی زبانزد همگان.

نقل است که وی در بیشتر ایام تحصیل و تدریس خود در بستر نیاسود و در صورت غلبه خواب، به صورت نشسته استراحت می کرد. دست هایش از کثرت مطالعه، تا آرنج پینه بسته بود.(8)

.2 آقا میرزا سید احمد مدرّس (1295 - 1388 ق): وی عالمی عامل، فقیهی پارسا، شخصیتی محبوب، مدرّسی کوشا و انسانی قانع بود. هیچ گاه در طول عمر با برکتش دست از ادای وظیفه شرعی بر نداشت. اخلاق نیک، پشتکار و نظم ایشان در امور زندگی از ویژگی های بارز این عالم فرهیخته است. این عالم متقی، بیشتر عمر خود را با تنگی معاش سپری کرد.(9)

ایشان صاحب تصنیف و تألیف است و بر بسیاری از فضلا، که در آن زمان در قم یا نجف و یا یزد بودند، حق تعلیم داشت.(10)

.3 حاج سید محمد باقر مدرّسی (1316 - 1406 ق):(11) از شاگردان آیات عظام: آقا ضیاء الدین عراقی و سید ابوالحسن اصفهانی است.

در حالات وی آورده اند:

مدت مدیدی در مرکز دینی و فرهنگی یزد چون مدرسه علمیه مصلاّ، به ترویج و تبلیغ و تبیین احکام و معارف دینی پرداخت و مورد احترام طبقات مختلف مردم بود. قد خمیده، صورت شاد و متبسّم و نظیف ایشان در خاطره زمان باقی است.(12)

.4 حاج میرزا آقا مدرّسی (1319 - 1384 ق):(13) آیت اللّه حاج سید محمد صادق مدرسی، معروف به حاج میرزا آقا مدرسی، از کسانی بود که هوش سرشار، ذهن نقّاد، حافظه فوق العاده و قدرت استنباط ایشان هنوز هم زبانزد بسیاری از بزرگان است. قدرت فکری و زمینه های مناسب تحصیلی، ایشان را به مرحله ای از تفقّه و اجتهاد رسانید که تا پایان عمرِ نه چندان طولانی خود در حوزه تدریس، در ردیف دانشمندان و فقیهان بزرگ محسوب می گردید.(14)

ب) اساتیدی که آن مرحوم در قم از محضر آنها استفاده کرد؛ عبارتند از حضرات آیات عظام:

.1 آقا میرزا محمد همدانی (1315 - 1365 ق):(15) از شاگردان مرحوم حایری یزدی و مورد وثوق کامل ایشان بوده است. از ویژگی های بارز درس آیت اللّه همدانی، خوش بیانی بی حدّ و حصر او بود که زبانزد خاص و عام گردیده بود. ایشان صاحب «رساله علی الید» می باشد.(16)

.2 آقا سید محمد تقی خوانساری (1305 - 1371ق):(17) شاگرد آیت اللّه سید محمد کاظم یزدی و آیت اللّه ملامحمد کاظم خراسانی است. ایشان در تأسیس حوزه علمیه قم به مرحوم آیت اللّه حایری یاری رسانید و در این راه پس از درگذشت مؤسس حوزه، گام های بلندی برداشت.

این عالم بزرگوار در مدت عمر سعادتمند و با برکت خود، به اقداماتی دست زد؛ از معروف ترین آنها برپایی نماز جمعه در شهر مقدس قم، پس از این که سال ها ترک شده بود و دیگری اقدام فراموش نشدنی این مرد الهی و مستجاب الدعوة بودن در اقامه نماز استسقاء (نماز باران) در سال 1363 ق. است که مصادف با اشغال ایران به وسیله متّفقین بود.(18)

در باره نماز استسقای ایشان، باید گفت که قبل از نماز، آیت اللّه سید محمد حجت (ره) و آیت اللّه سید صدرالدین صدر (ره) به ایشان پیغام دادند که ما حاضریم در نماز باران شرکت کنیم. ایشان پیغام دادند که شما شرکت نکنید، من نماز باران را می خوانم. اگر خداوند دعای ما را مستجاب کرد و باران آمد، مردم آن را به حساب همه روحانیّت می گذارند؛ ولی اگر باران نیامد، مردم این را به حساب من می گذارند و موقعیت شما محفوظ می ماند. بگذارید اگر لطمه ای به وجهه کسی وارد شد آن، من باشم تا موقعیت شما محفوظ بماند.(19)

.3 آقا سید محمد حجّت (1310 - 1372ق):(20) صاحب تألیفاتی چون: «رسالة الاستصحاب»، «البیع»، «حاشیة الکفایه»، «رسالة الصلوة»، «رسالة الوقت» و «لوامع الانوار الغرویه فی مرسلات الآثار النبویة».

یکی از ویژگی های آن بزرگوار این بود که از تظاهر و خودنمایی می گریخت و به دوستان و یاوران خود سفارش می فرمود که برایش تبلیغ نکنند و اجازه نمی داد جراید و روزنامه ها عکسی از ایشان چاپ نمایند. به اهل منبر هم فرموده بود:

راضی نیستم نام مرا بر منابر ببرید.

عادت ایشان این بود که هر سه چهار سال یک بار، تمام کتاب های درسی حوزه را، از مقدمات تا کفایه، به دقت مطالعه می کرد.(21)

.4 حاج شیخ عبدالکریم حایری یزدی (1276 - 1355 ق)(22)، مؤسس حوزه علمیه قم: از تألیفات ایشان این کتاب ها را می توان نام برد: «درر الفوائد فی الاصول»، « کتاب الرضاع»، «کتاب الصلوة»، « کتاب المواریث»، «کتاب النکاح».(23)

در حالات ایشان آورده اند که: بسیار ساده می زیست تا آنجا که می نویسند با این که مبالغ زیادی از وجوه شرعی در اختیارش بود، به هنگام رحلت قیمت همه اثاثیه اش به 1500 تومان نمی رسید (با توجه به این که او در سال 1315 ش. وفات نمود)، و بیش از آن را مقروض بود ؛ حتی بازماندگانش توان مالی برای اقامه عزاداری در سوگ او نداشتند. لذا یکی از ثروتمندان وقت، مخارج شش شبانه روز عزاداری او را بر عهده گرفت.

همچنین گفته شده: هنگامی که ایشان در بستر وفات بود، آیت اللّه صدر مبلغی به محضرش آورد تا برای مخارج زندگی فرزندانش بپردازد؛ اما او آن را قبول نکرد و فرمود: خداوندی که عبدالکریم پسر قصّاب را از دهکده مهرجرد یزد به قم آورد و حاج شیخ عبدالکریم کرد، همان قادر است که مخارج زندگی فرزندان مرا تأمین کند.(24)

ج) اساتیدی که آیت اللّه مدنی در نجف از آنها استفاده کرده متعدد بوده اند، از جمله حضرات آیات عظام:

.1 آقا شیح ضیاء الدین عراقی (1361 ق):(25) از شاگردان آخوند ملا محمد کاظم خراسانی است.حوزه درس فقه و اصول مرحوم عراقی، محل استفاده بزرگان عرب و عجم بود. در لطافت بیان، نیکویی تقریر و حُسن تحریر گوی سبقت را از دیگران ربوده بود.

وی صاحب تألیفاتی چون: مقالات الاصول و شرح تبصره علامه می باشد.(26)

.2 آقا سید ابوالحسن اصفهانی (1365 ق):(27) ایشان از علمای طراز اول آن زمان بود. وی محقّق، مدقّق، فقیه، اصولی، رجالی، معقولی و منقولی بود. در تمامی بلاد اسلامی، مشهورترین مرجع تقلید شیعه به شمار می رقت. علاوه بر این که در مراتب علمی پیشرو دیگران بود، دارای طبعی کریم، سخی و اخلاقی پیامبر گونه بود. مجلس درس ایشان جامع ترین مجلس درس دینی و مرکز استفاده علمای بزرگی بود.(28)

یکی از طلاب حکایت کرده: در صحن امام حسین (ع) ، نزدیک تلّ زینبیه نشسته بودم، و مردی در کنار من ایستاده بود. مرحوم آیت اللّه سید ابوالحسن اصفهانی با اصحابش از حرم مقدس امام حسین (ع) خارج شد و صحن مطهر را از در تل زینبیه ترک گفت. آن مردی که در کنار من ایستاده بود، آهسته گفت: بروم و سید را دشنام گویم. آن مرد به دنبال سید حرکت نمود تا آن که هر دو از آن جا گذشتند. طولی نکشید که آن مردِ دشنام دهنده با چشم گریان برگشت. علتش را پرسیدم، پاسخ داد: من سید را تا در منزل دشنام دادم، اما همین که به در منزل رسیدم، سید فرمود: همین جا توقف کن ؛ من با شما کاری دارم. سپس داخل منزل شد. طولی نکشید که از منزل خارج شد و فرمود: این پول ها را بگیر و هر موقع تنگدست شدی به ما مراجعه کن، زیرا ممکن است چنانچه به غیر ما مراجعه کنی حاجت تو را برآورده نسازند. دیگر آن که من آمادگی دارم هر گونه دشنام و ناسزایی را بشنوم، ولی استدعا دارم که عرض و ناموس مرا مورد دشنام قرار ندهی.

آن مرد می گوید: چنان این کلمات سید در من اثر عمیق به جای گذاشت که نزدیک بود روح از بدنم جدا شود. اشک چشمانم را فرا گرفت و رعشه بر اندامم افتاد.(29)
بر کرسی تدریس

مرحوم مدرسی پس از تکمیل مراحل علمی در شهر نجف و دریافت اجازه اجتهاد از بزرگانی چون: آقا ضیاء الدین عراقی و آقا سید ابوالحسن اصفهانی، به وطن خود (یزد) بازگشت و بر کرسی تدریس فقه و اصول تکیه زد و جمع زیادی از طلاب بر گرد او جمع شد تا از بیان بسیار رسا و شیوای ایشان بهره مند شوند.(30)
شاگردان

مرحوم مدرسی در عمر با برکت خود شاگردانی را تربیت نمود که هر یک خود از پرچمداران ممتاز حوزه به شمار می روند. اسامی بعضی از این بزرگواران چنین است؛ آیات عظام و حجج اسلام:

.1 استاد محمد تقی مصباح یزدی.

.2 سید محمد علی مدرسی یزدی.

.3 سید عباس خاتم یزدی (ره) .

.4 ابو ترابی یزدی.

.5 محمد انوری.

.6 علی محمد انواری.

.7 ابوالقاسم مناقب.

.8 سید محمد مدرسی.

.9 سید جواد مدرسی.(31)
ویژگی های اخلاقی

.1 مدرّس فروتن: مرحوم مدرسی با وجود آن مقام علمی عظیم، مقیّد نبود که حتماً درس خارج بدهند؛ هر درسی که در حوزه لازم بود شروع می کردند و دنبال کسب شهرت نبودند؛ حتّی در اواخر عمر برای طلاب، کتاب معالم را تدریس می کردند.

.2 زهد و صبر: صبحانه ایشان نان و سرکه بود، در عین حال خیلی با نشاط درس می خواندند. صبر و تحملش در گرفتاری های زندگی زیاد بود؛ به طوری که بعضی می خواستند مشکلات او را بیان کنند، ولی ایشان هیچ گاه حاضر نشد که از سختی ها سخنی بگوید.

همان طور که قبلاً گفته شد، در 9 سالگی پدر ایشان از دنیا رفت. بعد از درگذشت پدر، فقر اقتصادی خانواده وی شدت یافت؛ چنان که نمی توانستند بیشتر از ساعت 8 یا 9 شب چراغ را روشن نگه دارند. لذا او بیشتر، با نور مهتاب درس می خواند. برای همین جهت بود که پس از مدتی چشم های وی دچار مشکل شد.

.3 احترام به طلاب: هیچ گاه طلبه ای را که در محضرش بود، ضایع نمی کرد بلکه احترام او را جلو هر کسی نگه می داشت.

.4 گذشت: افرادی بودند که در زمان او نسبت به ایشان تنگ نظر بودند و سعی داشتند به ایشان آزار برسانند؛ اما ایشان نه تنها اذیت های آنها را فراموش می کرد، بلکه به آنها احترام می گذاشت و شخصیت آنها را به خاطر اعمال بدشان کوچک نمی کردند.(32)

فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و عمرانی

الف) فعالیت فرهنگی: ایشان در زمانی که فحشا و منکرات زیاد بود، جلسات قرآن و تفسیر برگزار می کرد و تلاش می کرد که تعطیل نشود؛ حتی بعضی اوقات شب ها دیر هنگام به منزل می رفت.

در مدت برگزاری این جلسات هم قرائت قرآن را به مردم تعلیم می داد و هم معنا و تفسیر آن را. گاه می شد که ایشان کسالت و مریضی داشت، اما با همان حال بر سر جلسات حاضر می شد و به تلاش خود ادامه می داد.(33)

ب) فعالیت اجتماعی: آن مرحوم در مسجد مدرسه مصلاّ، اقامه جماعت می کرد. بعد از آن، مشغول رسیدگی به مسایل شرعی و مشکلات زندگی مردم می شد. وی تأمین پاره ای از مخارج طلاب و روحانیان استان یزد را - که در آن زمان بالغ بر دویست نفر بودند. - بر عهده گرفته بود.(34)

ج) فعالیت عمرانی: از جمله تعمیر و بازسازی مدرسه مصلاّ که مدت ها متروک بود و احیای بسیاری از موقوفات این مدرسه.(35)
رحلت و مکان دفن

سرانجام این عالم ربّانی در 63 سالگی در شب بیست و چهارم رمضان 1393 ق، در حالی که چشمانش بر اثر بیماری قند نابینا شده بود، دار فانی را وداع گفت و شهباز روحش، به سوی عالَمِ ملکوت پرکشید.

در یزد پیکرش را تشییع کم نظیری نمودند و پس از نماز در مدرسه مصلاّ - بنابر وصیت آن مرحوم - به قم انتقال داده شد و در قبرستان شیخان، نزدیکِ مقبره زکریا بن آدم دفن گردید.(36)

یادش گرامی باد و ان شاء اللّه نامش در زمره ملکوتیان جاودانه باد.
پانوشت:

1 - نسل نور؛ سیری در زندگانی و افکار آیت اللّه حاج سید محمد مدرسی (ره) و جمعی از بزرگان سلسله مدرسیه، تألیف سید محمد کاظم مدرسی، ص 411، چاپ اول 1378ش، نشر نیکو روش.

2 - همان.

3 - آیینه دانشوران، ص 252، چاپ سوم، سید علی رضا ریحان یزدی، نشر کتابخانه آیت اللّه مرعشی نجفی.

4 - نسل نور، ص 411 و 412.

5 - همان، ص 413.

6 - باغ گندم، نام محله ای است در یزد. (آیینه دانشوران، ص 224).

7 - نسل نور، ص 411.

8 - همان، ص 44.

9 - همان، ص 379 و نجوم سرد خطی، ص 26.

10 - آیینه دانشوران، ص 424.

11 - نسل نور، ص 411.

12 - همان، ص 466 و نجوم سرد، ص 89.

13 - نسل نور، ص 411.

14 - همان، ص 473.

15 - آیینه دانشوران، ص 252.

16 - گنجینه دانشمندان، ج 7، ص 402 و آثار الحجة، شریف رازی، ج 1، ص 224 و 223.

17 - آیینه دانشوران، ص 252.

18 - مجله نور علم، ش 6 و آثار الحجة، ج 1، ص 143.

19 - داستان هایی از زندگی علماء، محمد تقی صرفی، ص 104، نشر برگزیده، 1372.

20 - نسل نور، ص 411.

21 - مجله نور علم، ش 10، ص 88 و 89.

22 - نسل نور، ص 411.

23 - ریحانة الادب، میرزا محمّد مدرس، ج 1، ص 67.

24 - آیت اللّه مؤسس، کریمی جهرمی، ص 131.

25 - نسل نور، ص 412.

26 - ریحانة الادب، ج 1، ص 55.

27 - نسل نور، ص 412.

28 - ریحانة الادب، ج 1، ص 142.

29 - داستان هایی از زندگی علماء، ص 105.

30 - نسل نور، ص 412.

31 و 32 - گفت و گو با فرزند آن مرحوم، حجة الاسلام و المسلمین سید علی مدرسی معروف به آقا سید ابوالحسن.

33 - مصاحبه با فرزندش.

34 - نسل نور، ص 412.

35 و 36 - همان، ص 413.
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
مدرسی, آیةاللّه, حاج, سید, علی‌رضا


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 06:52 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1