شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 18-05-2010, 12:31   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض آیت اللّه حاج سید یحیی مدرسی زاده

موطن: یزد
نام پدر : سید علی اصغر
تاريخ وفات: 1383قمری

زندگینامه ها:

منبع :

مربّی بزرگ

مهدی صحرایی اردکانی

یکی از علمای عامل و ربانی برخاسته از یزد، مرحوم آیت اللّه حاج سید یحیی مدرسی زاده یزدی است. این مقاله جهت آشنایی با این شخصیت فرزانه به رشته تحریر درآمده است.
تولد

آیت اللّه مدرسی در سال 1320 ق. در خانواده ای مذهبی در یزد پا به عرصه وجود گذاشت و با تولد خویش شادی و سرور را برای خانواده مدرسی هدیه آورد.(1)
پدر

پدر بزرگوارش میرزا سید علی اصغر و پدر پدرش میرزا محمد تقی است. جدّ آیت اللّه مدرسی زاده، حاج میرزین العابدین (متوفای 1272ق) - برادر میرزا سید محمد علی مدرس یزدی (1193 - 1265 ق)- می باشد.(2)
تحصیلات

حاج سید یحیی، در کودکی پا به مکتب خانه «شیخ عالی جناب» گذاشت که معمولاً بزرگ زادگان در مدرسه خان (در یزد) نزد او به مکتب می رفتند. سپس مقدمات دروس حوزوی و دروس سطح را نزد علمای بنام حوزه علمیه یزد پشت سر گذاشت.

در سال 1341 ق. با دوست خود، مرحوم باعثی یزدی (1382ق)، آهنگ قم نمود و در آن حوزه تازه تأسیس، از محضر علمای اعلام آنجا بهره گرفت.

ایشان ده سال در قم به تحصیل ادامه داد و با تحمّل رنج و غربت، در سال 1351 ق. رهسپار عتبات عالیات و نجف اشرف شد تا در آنجا به تکمیل مراحل تحصیلی خود بپردازد و استفاده بیشتری از محضر علمای آن حوزه ببرد. او با تلاش و پشتکار فراوان توانست تا مرحله اجتهاد پیش رود و در این زمینه موفق به اخذ اجازه اجتهاد از شخصیت های بزرگ آن زمان: آیت اللّه حایری یزدی (1276 - 1355ق) و سید ابوالحسن اصفهانی (1284 - 1365 ق)، شد. و نیز از طرف محدث عظیم الشأن شیخ آقا بزرگ تهرانی (1293 - 1389ق) و دیگران اجازه روایی دریافت کرد. آیت اللّه مدرسی همزمان با شرکت در درس های محققانه حوزه علمیه نجف، به تدریس علوم حوزوی در مقطع سطح و سطح عالی پرداخت. او از سال 1362 ق. به تعلیم و تربیت طلاب و فضلا در مقطع درس خارج فقه و اصول مشغول شد.(3)
اساتید

وی در عمر با برکت خود از محضر اساتیدی بهره برده است:
الف) در یزد.

.1 آقا میرزا سید احمد مدرس (1295 - 1388ق)(4)؛ در حالات وی آورده اند:

«ایشان عالمی عامل، فقیهی پارسا و مدرسی کوشا و انسانی قانع بود که هیچ گاه در طول عمر بابرکتش دست از ادای وظیفه شرعی بر نمی داشت. اخلاق نیک و پشتکار و نظمِ ایشان در برنامه های زندگی از ویژگی های بارز این عالم فرهیخته است. این عالمِ متقی، بیشتر عمر خود را با تنگی معاش سپری کرد و در زمان وسعت هیچ گاه قناعت را فراموش نکرد.»(5)

.2 آقا سید مرتضی مدرسی معروف به «شیخ مرتضی» (1333 ق)؛(6) آیت اللّه العظمی مرعشی نجفی (ره) در توصیف این عالم ربانی می نویسد:

«در تمامی علوم عقلی و نقلی، علاّمه بود. افزون بر آن صاحب اخلاقی پسندیده، سخاوتی ریشه دار، نامی نیک، بلند آوازه، ادبی چشمگیر، درکی قوی، اندیشه ای سلیم و دقتی ژرف بود و تعجبی نیست؛ چرا که وی از خاندانی علوی است.»

آقا سید مرتضی به سبب همانندی های فراوانش به شیخ مرتضی انصاری، (1214 - 1281 ق)، به «شیخ مرتضی» معروف بود.

برخی از تألیفات وی چنین است:

«مناهجُ السّویّة فی تحرّی العلوم المهمة النظریة»؛ «مفتاح البیان فی النحو»؛ «کتاب فی الاصول»؛ «کتاب فی الفقه» و «کتاب فی الکلام».(7)

.3 آقای سید حسین مدرّس باغ گندمی(8) (1270 - 1366ق)؛(9) ایشان از شاگردان آیت اللّه العظمی سید محمد کاظم طباطبایی یزدی (ره) است.

در احوال وی آمده است:

«وی شخصی دقیق و در استنباط سخت باریک بین بود،(10) از زخارف دنیوی کمتر بهره می گرفت. روح و جسمش در گرو معنویات و مطالعه و در طهارت و پیراستگی زبانزد بود.»

معظم له پس از6 سال زندگی پربرکت بدرود حیات گفت و پیکر مطهرش در بقعه جنب امام زاده جعفرِ یزد به خاک سپرده شد.(11)

.4 آقا سید علیرضا حایری(12)
ب - در شهر مقدس قم.

وی در این شهر از حضرات آیات عظام عصر خویش مثل عالمان ذیل استفاده کرد:

.1 آیت اللّه العظمی حاج شیخ عبدالکریم حایری یزدی (1276-1355ق)؛(13) وی همان مجدّد حوزه علمیه قم است.

از جمله تألیفات ایشان است: «دُررالفوائدِ فی الاصول»؛ «کتاب الرضاعِ»؛ «کتاب الصلاة»؛ «کتاب المواریثِ»؛ «کتاب النکاح» و...(14)

.2 آیت اللّه آقا سید علی یثربی کاشانی (1311 - 1379 ق)؛(15) وی از شاگردان سید ابوالحسن اصفهانی (1284 - 1365 ق) و سیدمحمد کاظم یزدی (1248 - 1337 ق) و آقا ضیاءالدین عراقی (متوفای 1361ق) و میرزا حسین نائینی (1276-1355ق) است.

وی استاد امام خمینی (ره) و آیت اللّه آقا سید محمد یزدی معروف به «داماد» (1388 ق.) و آیت اللّه مرعشی نجفی و آیت اللّه میرزا هاشم آملی است.

در حالات ایشان آمده است:

«وقتی دانشمندان و فضلا به دیدارشان می شتافتند، غالباً او را با خادم منزل اشتباه می گرفتند؛ زیرا ایشان با شب کلاه و قبای ساده ای مراجعین را می پذیرفت؛ این روحیه بود که به طلاب و دانشمندان مجال و جرأت بحث می داد. به حدّی مردمی زندگی می کرد که ارباب رجوع بدون هیچ مانع برای رفع مشکلات، حتی مشکلات خانوادگی شان به ایشان مراجعه می نمودند و چه بسا توقّع نوشتن دعا و یا خواندن اذان بگوش نوزادان خود را از ایشان داشتند.»(16)

.3 آقا سید محمد حجّت کوه کمره ای (1310 - 1372 ق)(17)

از جمله تألیفات وی است: «رسالة الاستصحاب» ؛ «البیع»؛ «حاشیةالکفایة»؛ «رسالةالصلوة»؛ «رسالة الوقت» و «لَوامِعُ الاَنوارِ الغَرویةِ فی مُرسلات الآثارِالنبویة».(18)

.4 آقا سید محمد تقی خوانساری (1305 - 1371ق)(19)

.5 آقا میرزا محمد همدانی در جزینی (1315 - 1365ق)؛(20) وی از شاگردان مرحوم حایری یزدی و مورد وثوق کامل ایشان بود. از ویژگی های بارز درس مرحوم همدانی، خوش بیانی و شیرین زبانی بی حد و حصر او بود. ایشان صاحب «رساله علی الید» می باشد.(21)
ج) اساتید وی در عتبات عالیات، عبارتند از حضرات آیات عظام:

.1 آقا ضیاء الدین عراقی (متوفای 1361 ق)؛(22) از شاگردان آخوند ملا محمد کاظم خراسانی و حوزه درس فقه و اصول او محل استفاده علمای برجسته عرب و عجم بود. در لطافت بیان و روانی زبان، گوی سبقت را از دیگران ربوده بود. وی صاحب «مقالات الاصول» و «شرح تبصره علامه» می باشد.(23)

.2 مرجع تقلید شیعیان، آقا سید ابوالحسن اصفهانی (1384-1365ق)؛(24) در حالات وی آمده است:

«از خطاهای مردم می گذشت و در حفظ آبروی آنها می کوشید. به مردم بذل و بخشش می کرد. در حین بخشش، آنها رإ؛ّّ راهنمایی می کرد که منحرف نشوند و پیش همه کس حاجت نبرند تا دست ردّ به سینه شان نزنند.»(25)

.3 آقا میرزا حسین نائینی (1276 - 1355ق)(26)؛ وی از عالمان برجسته و فقهای عصر و از شاگردان سید محمد مدرس، در زمان حاج میرزا محمد حسن میرزای شیرازی و مرجع تقلید بسیاری از مردم شیعه در بلاد اسلامی مختلف بود.

از جمله تألیفات او: «تنبیه الامة و تنزیه الملّة فی لزوم مشروطیّة الدولة» و «المنتخبة لتقلیل الظلم علی افراد الامّة» است که در اوایل نهضت ملی مشروطیت ایران و به فارسی نوشته است.(27)
شاگردان

بنا به نقل فرزند مرحوم آیت اللّه مدرسی، ایشان چند دوره خارج «مکاسب»، که عادت مراجع بر آن است، و سپس خارج کتاب «عروة الوثقی» اثر آیت اللّه طباطبایی یزدی (ره) را تدریس کرده است. تدریس خارج اصول هم بر اساس نوشته های خودشان بوده است.(28)

در محضر این سید بزرگوار عالمانی چند پرورش یافته و خود را از این دریای بی کران علم، سیراب ساخته اند؛ از جمله حضرات آیات عظام و حجج اسلام:

.1 حاج سید علی حسینی خامنه ای (حفظه اللّه تعالی):(29) ایشان رهبر معظم انقلاب اسلامی و نائب امام زمان(عجّ) و از پرچمداران حکومت شیعه می باشد. آیت اللّه خامنه ای هم اکنون مرجع تقلید بسیاری در داخل و خارج ایران است.

.2 حاج شیخ حسین وحیدخراسانی؛ وی هم اکنون (1380ش) از مراجع تقلید شیعه به شمار می رود.

.3 حاج سید عباس خاتم یزدی؛ از جمله نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و منتخب مردم استان یزد و عضو دفتر مقام معظم رهبری بود. از حوزه درسی وی طلاب و فضلا بهره می بردند. وی در شهریور 1380ش. دار فانی را وداع گفت و جنازه اش با احترام فراوان در تهران و یزد و قم تشییع شد و پس از نماز، که به امامت حضرت آیت اللّه بهجت برگزار شد، در حرم حضرت معصومه (س) دفن گردید.

.4 حاج سید محمد روحانی.

.5 سید رضا خلخالی: وی از فضلا و علمای حوزه علمیه نجف و امام جماعت رواق مطهر حضرت امیرالمؤمنین (ع) بوده و هم اکنون در زندان رژیم صدام گرفتار است و از وی خبری در دست نیست. ایشان از شاگردان حضرت آیت اللّه العظمی خویی (ره) بوده و تقریرات درسی حج آیت اللّه خویی در پنج جلد، از تألیفات ایشان است.

.6 سید صادق خلخالی (ره) ؛ وی از شاگردان برجسته آیت اللّه خویی و نیز از فضلای حوزه علمیه نجف به شمار می رفت و امامت جماعت که از مساجد تهران را برعهده داشت. پدر وی آیت اللّه حاج سید علی خلخالی، امام جماعت رواق حضرت علی (ع) بود.

.7 آقا سید علی فانی اصفهانی؛ زندگی نامه ایشان در جلد پنجم «ستارگان حرم» به چاپ رسیده است.

.8 سید محمدرضا میبدی؛ وی از علمای مبرزگرگان است که هم اکنون مدرسه علمیه سردار زیر نظر ایشان اداره می شود.

.9 سید محمدرضا اصفهانی؛ از علمای تهران و امام جماعت بعضی از مساجد معروف بود. وی فرزند حضرت آیت اللّه حاج سید حسین اصفهانی، داماد مرحوم حضرت آیت اللّه العظمی آقا سید ابوالحسن اصفهانی، می باشد.

10 و .11 حاج سید محمدعلی و حاج سید عباس؛ دو فرزند گرامی ایشان هستند، که متأسفانه حاج سید محمد علی مدرسی در آبان ماه 1380 در قم دار فانی را وداع گفت.

.12 سید غلامرضا واعظی (ره) ؛ داماد ایشان و از علما و مدرّسین حوزه های علمیه نجف و قم بود. وی از شاگردان خاص حضرت آیت اللّه حاج سید محمود شاهرودی (ره) بود و تقریرات درس ایشان را بر عهده داشت.

.13 سید محمد باقر مدرسی ثانوی؛ داماد ایشان و از فضلا و مدرّسین حوزه علمیه نجف اشرف و از شاگردان آیت اللّه سید محمود شاهرودی (ره) بود و اجازه اجتهاد هم از ایشان داشت. بعد از آن به یزد رفته، در مسجد ریگ و برخوردار به اقامه جماعت و بیان احکام می پرداخت. آن مرحوم مورد علاقه دو چهره علمی نامور یزد آقایان: سیدعلی محمد وزیری و حاج شیخ غلامرضا یزدی و جمیع مردم یزد بود.

.14 حاج آقای رودباری؛ وی هم از فضلا و مدرسین حوزه نجف بود. فعلاً در رشت مقیم است و از علما و مدرسین و مروّجین دین به شمار می رود.

.15 آقای شیخ محمد رحمتی سیرجانی؛ از علمای حوزه علمیه نجف و از شاگردان آیت اللّه شاهرودی (ره) و آیت اللّه سید حسین حمامی بود. وی در محضر آیت اللّه مدرسی زاده به کمال علمی نایل شد و اکنون در حوزه علمیه قم به تدریس اشتغال دارد.

.16 آقای شیخ محمد ربانی بیرجندی؛ وی که شخصیتی فاضل و ارجمند در حوزه نجف به شمار می رفت، از شاگردان آیت اللّه شاهرودی (ره) بود. او بعد از تکمیل دروس در نجف، به بیرجند کوچ کرد و اکنون حوزه علمیه بیرجند تحت سرپرستی ایشان است.

.17 آقای شیخ مراد علی زابلی؛ از علمای برجسته و نامدار نجف بوده و فعلاً هم در زابل مشغول ترویج دین است و حوزه علمیه این منطقه را سرپرستی می کند.

.18 شیخ مهدی احمدی شاهرودی؛ از فضلای حوزه علمیه نجف و از شاگردان آیت اللّه خویی بود که در تهران اقامه جماعت می کرد و در اثر تصادف وفات نمود.

.19 شیخ حیدر علی یزدی (ره) ؛ وی از علما و فضلای نجف بود که بعد از بازگشت از نجف، در کرج مشغول تبلیغ و اقامه جماعت و تدریس در حوزه شد.

.20 شیخ محمد غروی قزوینی؛ از علما و فضلا و مدرسین حوزه علمیه نجف و قم و فعلاً هم در قم مشغول به تدریس و تحقیق است و از وی آثار علمی ارزشمندی منتشر شده است.

.21 سید حبیب اللّه طاهری گرگانی؛ از علما و فضلای نجف به شمار می رفت و هم اکنون علاوه بر تدریس در مدرسه ملامحمدتقی گرگان، عضو مجلس خبرگان رهبری است.

.22 شیخ مرتضی ناطق یزدی؛ از فضلا و در تهران مشغول ترویج دین می باشد.

.23 شیخ محمد نجفی افغانی (ره) ؛ از فضلای حوزه علمیه نجف بود.

.24 سیدهادی عرب (ره) ؛ از فضلای حوزه و بسیار اهل دقت و تحقیق در درس بود.

.25 شیخ عبداللّه فقیهی بروجردی (ره) ؛ از علمای نجف اشرف و قم بود. وی در حیاتش خدمات ارزنده ای مثل احداث «کلینیک شبانه روزی قرآن و عترت» انجام داده است.

.26 سید مهدی روحانی؛ از علمای برجسته قم و عضو مجلس خبرگان بود و در سال 1380 به رحمت ایزدی پیوست.

.27 سید عباس اعتمادی کاشانی (ره) ؛ از فضلای نجف و از علما و مروّجین دین در کاشان بود.

.28 سیدمحمد کلانتر خوزستانی (ره) ؛ از علما و بزرگان و مدرسین نجف اشرف بوده و مدیر مدرسه «جامعة النجف الاشرف» و صاحب تعلیقه ده جلدی بر «شرح لمعه» و تعلیقه بر «مکاسب» شیخ انصاری و شرح مختصر بر «کفایه» بود. او نقش زیادی در طلاکاری درهای حرم حضرت علی (ع) داشت.

.29 سید علاء الدین بحرالعلوم؛ از علمای نجف اشرف و امام جماعت رواق مقدس حضرت علی (ع) بود که اینک در زندان صدام جنایتکار محبوس است.

.30 شیخ حبیب ساوجی (ره) ؛ وی نیز از فضلای نجف و در تهران اقامه جماعت داشت.

.31 آقای شیخ حسین دولت آبادی اصفهانی (ره) ؛ از علمای نجف و از مدرسین و مبلغین دین در اصفهان بوده و کتابی پنج جلدی در شرح «کفایه» نگاشته است.

32 و .33 سید کاظم و سید مهدی رفسنجانی، معروف به «اخوان مرعشی»؛ این دو برادر در ابتدای ورود به حوزه نجف مدتی شاگرد آیت اللّه مدرسی زاده بوده اند.

34 و .35 شیخ محمد و شیخ عباس دشتی؛ از علما و مدرسین نجف و قم هستند که اکنون در خانه، دوران دشوار پیری را می گذرانند.

.36 شیخ باقر تهرانی (ره) ؛ وی از علمای نجف بود که در درس آیت اللّه شاهرودی هم حاضر می شد.

.37 حاج شیخ حسن قاضی یزدی؛ از فضلای حوزه های علمیه نجف و قم است و اکنون در یزد مشغول تدریس و تبلیغ و اقامه جماعت می باشد.

.38 سید جعفر کریمی؛ از علمای حوزه علمیه قم است.

.39 سید مصطفی مصطفوی کاشانی؛ از علمای نجف و فعلاً در کاشان تدریس می کند.(30)
آثار قلمی

آیت اللّه مدرسی زاده، در عمر بابرکت خود علاوه بر تدریس و تربیت طلاب، تألیفات گرانبهایی هم به یادگار گذاشته و آن را ذخیره روز قیامت خود قرار داده؛ که برخی از آنها عبارتند از:

.1 «قاعده لاضرر».

.2 «مُنجّزات مریض».

.3 «تقریرات درس اصول مرحوم آقا ضیاء عراقی».

.4 «تقریرات درس بیع مرحوم نایینی».

.5 «اجتهاد و تقلید».

.6 «رساله هایی در ابواب مختلف فقه».

.7 «حاشیه توضیح المسایل» که به چاپ رسیده است.

.8 رساله علمیه، به نام «انیس الموحّدین» که به چاپ رسیده است.

.9 «حاشیه عروةالوثقی».

.10 (تقریرات) «جوائز سلطان» که به قلم فرزندش، آیت اللّه حاج سید عباس مدرسی زاده یزدی، به تحریر درآمده است.

.11 «کتاب زکات».

.12 «تقریرات اصول و فقه» که به قلم فرزندان ایشان (سید عباس و سید محمد علی) و داماد ایشان سید غلامرضا واعظی است.(31)

آیت اللّه مدرسی زاده از زبان بزرگان

آیت اللّه میرزا هاشم آملی در مورد موقعیت علمی ایشان در تدریس خارج فقه و اصول، گفته است:

«آقای مدرسی، محقق عراقی (آقا ضیاء) دوم است.»

آیت اللّه سید جعفر مرعشی نقل کرده است:

«خدمت مرحوم آیت اللّه سید ابوالحسن اصفهانی بودم که جماعتی از یزد خدمت ایشان آمدند و عرض کردند که ما از یزد آمده ایم تا از وجود شما استفاده کنیم. آیت اللّه اصفهانی فرمودند که آقای سید یحیی مدرسی یزدی هستند دیگر احتیاج به آمدن منزل ما نبود. این سخن دلالت بر عظمت و شأن علمی و اخلاقی آیت اللّه مدرسی زاده می کند.»

آیت اللّه شیخ محمد رضا مظفر می فرمودند:

«مرجع، آیت اللّه سید یحیی مدرسی یزدی است که همه جهات علم و تقوا و زهد و بزرگی در او جمع است.»

آیت اللّه شیخ حسین وحید خراسانی (دامت برکاته)، که حدود چهل سال قبل در تهران برای یزدی ها منبر می رفتند، می فرمودند:

«آقای مدرسی یزدی دارای فضل و علم و شایسته مرجعیت است.»

عارف عامل، مرحوم آیت اللّه سید عبدالکریم کشمیری، می فرمودند:

«آیت اللّه مدرسی یزدی آنچه در سینه داشت از علم و فضل و معرفت و عرفان بیش از آن بود که بر زبانش جاری بود.»(32)
ویژگی ها

سید یحیی در زندگی سراسر درس خود، ویژگی هایی داشت که هر یکی از این ویژگی ها می تواند الگوی ما در عرصه های مختلف زندگی باشد:

.1 استفاده از تعطیلات: آیت اللّه مدرسی، علاوه بر ایام درسی حوزه، در ایام تعطیلی هم دست از تلاش بر نمی داشت. لذا در این ایام به طلاب و فضلا علم هیئت و قواعد فقهیه را می آموخت.

.2 همراهی با نهضت امام امت (ره) : وقتی که امام خمینی (ره) در ایران، قیام 15 خرداد 1342 ش را پایه ریزی کرد، یکی از کسانی که در نجف اشرف ایشان را تأیید و همراهی می کرد، آیت اللّه مدرسی بود. وی با تلگراف ها و پیام هایش همراهی خود را با امام در این قیام اعلام می نمود و درجلسه هایی که در نجف برپا می شد، شرکت می کرد. انس وی با امام خمینی به حدی بود که وقتی امام به نجف می رفتند، به منزل وی رفته، از زحمات او قدردانی می کردند.

.3 اقامه نماز جماعت: مجلس درس ایشان در مسجدی به نام مسجد ملّا کتّاب، نزدیک حرم مطهر حضرت علی (ع) بود و طلاب و فضلا بعد از درس، نماز جماعت ظهر و شب را به امامت آیت اللّه مدرسی در صحن مطهر حضرت علی (ع) مقابل درب طوسی، که مقابل مقبره آیت اللّه سید محمد کاظم یزدی بود، اقامه می کردند.

.4 نبوغ علمی: مراتب علمی ایشان به حدی بود که هنگام سفر به نجف، به درجه اجتهاد نایل شده بود؛ چنان که نقل شده است وقتی که آیت اللّه حائری از عزم ایشان برای خروج از قم به نجف خبردار شد به ایشان فرمودند: باید در این سفر نماز را تمام بخوانی (کنایه از این که باید در قم بمانی و احتیاجی به سفر نداری؛ چرا که به مرتبه بالای علم و اجتهاد رسیده ای).

.5 عفو و گذشت: اگر شخصی به ایشان بی احترامی و جسارتی می کرد یا حرف ناروایی می زد، ایشان با خنده و خوشرویی حرف او را نشنیده می گرفت و از او می گذشت.

.6 حفظ آبروی اشخاص: وی در حفظ آبروی مردم و طلاب کوشش می کرد و اگر می خواست پول و یا چیز دیگری به شخصی بدهد طوری می داد که هیچ کس متوجه نشود.

.7 زهد و تقوا: مدرسی زاده، عالمی زاهد و باتقوا بود. همه زندگی وی نشان می داد، اصلاً دلبسته دنیا و مادیات نیست. در حالات ایشان آمده:

بعضی ها به او می گفتند: همه هدایایی که به شما می دهند و اموال شخصی خود را، به طلاب ندهید ؛ بلکه مقداری از آن را برای بچه های خود باقی بگذارید. ایشان در جواب می فرمود: بچه های من از دو حال خارج نیستند: یا آدم های خوب و با تقوا هستند و یا آدم های ناشایست و بدکردار. اگر فرزندان خوبی باشند، همان طوری که خدا به من این مقام و این مال را داده، به آنها هم می دهد و مورد لطف و مرحمت خود قرار می دهد؛ ولی اگر فرزندان ناصالحی باشند و من مالی باقی بگذارم، اعانت بر گناه کرده ام و من هیچ وقت این کار را نمی کنم.

ایشان در مصرف وجوه شرعی، تربیت و پرورش طلبه و مجتهدسازی را اولویت می دادند و خودشان مدرسه یا مسجد یا حسینیه ای احداث ننموده اند اگرچه اجازه هایی از ایشان گرفته می شد که در بعضی از شهرها مساجد یا مدارسی بنا یا ترمیم شود.(33)

.8 علاقه به اهل بیت (ع) : ایشان علاقه خاصی به اهل بیت عصمت و طهارت داشت. در ایام ولادت و شهادت ائمه (ع) در منزل خود مراسمی برپا می کرد و مداحان، به مداحی و مرثیه سرایی اهل بیت می پرداختند.

.9 توصیه به خودسازی: ایشان گاهی توصیه هایی سازنده می کرد؛ از جمله می فرمود:

«راهی بین خود و خدای خود باز گذارید و تمام راه ها را نبندید.»

.10 مردم داری: با تمام مردم و اقوام، خصوصاً با فقرا و طبقه پایین، خوش برخورد بود؛ از باب نمونه: شخصی مجلسی ترتیب داد و ایشان را برای ناهار دعوت کرد. وقتی ایشان وارد مجلس شد، سفره پهن بود و جماعتی از مردم مشغول غذا خوردن بودند، ایشان بلافاصله پس از ورود، پهلوی همان ها نشست و سرِ همان سفره مشغول غذا خوردن شد و با برخورد نیک خود، آنها را مجذوب خود کرد.
همسر و فرزندان

مدرسی زاده در نجف اشرف با بی بی فاطمه - دختر حجت الاسلام و المسلمین حاج میرزا سید محمد (1304 - 1385 ق)، فرزند آیت اللّه آقا میرزا محمد علی مدرسی لب خندقی، که از مجاورین نجف - ازدواج نمود. حاصل این ازدواج دو پسر و پنج دختر به قرار ذیل است:

.1 آیت اللّه حاج سید محمد علی مدرسی زاده یزدی (ره) که از علما و مدرسین حوزه نجف و قم بوده و دارای تألیفاتی در فقه می باشد.

.2 آیت اللّه حاج سید عباس مدرسی زاده یزدی که از علما و مدرسین نجف و قم می باشد و تألیفاتی در اصول و فقه دارد.

.3 بی بی ربابه مدرسی زاده، همسر مرحوم آیت اللّه حاج سید محمد باقر مدرسی ثانوی، از علمای یزد است.

.4 بی بی صدیقه مدرسی زاده، همسر مرحوم آیت اللّه سید غلامرضا واعظی قائنی است. آیت اللّه واعظی از علما و مدرسین حوزه علمیه نجف و قم بود.

.5 بی بی بتول مدرسی زاده، همسر حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد علی ربانی است. وی از علما و مدرسین نجف بود و اکنون مقیم مشهد و مشغول تبلیغ است.

.6 بی بی بلقیس مدرسی زاده، همسر حجت الاسلام و المسلمین حاج سید فضل اللّه عمادی قمی (ره) است. وی هم از مدرسین حوزه نجف بود.

.7 بی بی بهجت مدرسی زاده، همسر حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد جواد رکنی است. ایشان از علمای نجف و قم به شمار می آید که فعلاً در بندر لنگه، در سنگر امامت جمعه بر هدایت امت اشتغال دارد.
رحلت و مکان دفن

آقا سید یحیی، پس از عمری تلاش، سرانجام در شب دوشنبه شانزدهم صفر 1383 ق - هنگامی که برای معالجه به ایران باز می گشت - در شهر کِرِنْد، بر اثر ناراحتی شدید قلبی به دیدار معبود شتافت. پیکرش را پس از انتقال به شهر مقدس قم، با تجلیل فراوان، در قبرستان شیخان به خاک سپردند.(34)
پی نوشت ها:

1 - «نسل نور»، ص 535، سید محمد کاظم مدرسی، نشر نیکوروش، 1379، چاپ اول؛ «گنجینه دانشمندان»، ج 7، ص 287، شریف رازی، تابستان 1354 و مصاحبه با فرزند گرامی اش آیت اللّه حاج سید محمد علی مدرسی زاده.

تذکر: بنا به گفته فرزند گرامی اش، آیت اللّه سید عباس مدرسی زاده، تاریخ تولد پدرشان، که سال 1320 یا 1321 ذکر شده، بنا به قراین است.

2 - «نسل نور»، ص 535.

3 - همان، ص 535 و 536.

4 - «آینه دانشوران»، سید علیرضا ریحان یزدی، ص 225.

5 - «نسل نور»، ص 379 و «نجوم سرد»، ص 26 (خطی).

6 - «نسل نور»، ص 535.

7 - همان، ص 521.

8 - «باغ گندم» نام محله ای است در یزد، (آینه دانشوران، ص 224).

9 - «نسل نور»، ص 535.

10 - «آینه دانشوران»، ص 224.

11 - «نسل نور»، ص 44.

12 و 13 - همان، ص 535.

14 - «ریحانة الادب»، ج 1، ص 67.

15 - «نسل نور»، ص 535.

16 - مجله «نور علم»، نشریه جامعه مدرسین قم، دوره دوم، ش 7، ص 91.

17 - «نسل نور»، ص 535.

18 - مجله «نور علم»، ش 7، ص 88 و 89.

19 - «نسل نور»، ص 535.

20 - «نسل نور»، ص 535.

21 - «گنجینه دانشمندان»، ج 7، ص 402.

22 - «نسل نور»، ص 536.

23 - «ریحانة الادب»، ج 1، ص 55.

24 - «نسل نور»، ص 536.

25 - «داستان هایی از زندگی علماء»، ص 105، محمد تقی صرفی، نشر برگزیده، چاپ اول، 1372.

26 - «نسل نور»، ص 536.

27 - «ریحانة الادب»، ج 6، ص 127.

28 - مصاحبه با فرزندش آیت اللّه سید عباس مدرسی زاده.

29 - «نسل نور»، ص 536.

30 - همان و مصاحبه با فرزندانش سید محمد علی و سید عباس.

31 - «نسل نور»، ص 537 و مصاحبه با فرزندش سید عباس مدرسی زاده.

32 - گفت و گو با فرزند ایشان، سید عباس مدرسی زاده.

33 و 34 - نسل نور، ص 537 و مصاحبه با فرزندش سید عباس.

آثار:

1. قاعده لاضرر
2. مُنجّزات مریض
3. تقریرات درس اصول مرحوم آقا ضیاء عراقی
4. تقریرات درس بیع مرحوم نایینی
5. اجتهاد و تقلید
6. رساله هایی در ابواب مختلف فقه
7. حاشیه توضیح المسایل
8. انیس الموحّدین
9. حاشیه عروةالوثقی
10. کتاب زکات
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
مدرسی, یحیی, آیت, اللّه, حاج, زاده, سید


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 00:13 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1