شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-06-2010, 22:58   #1
مدیرکل بازنشسته
 
hossein moradi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
محل سکونت: شهر ری
نوشته ها: 4,055
Thanks: 1,255
Thanked 3,836 Times in 1,443 Posts
پیش فرض آیة الله مرعشی نجفی

نام هاي ديگر: شهاب الدین آقا نجفی،شهاب الدین آیة الله مرعشی نجفی،محمد حسین حسینی مرعشی،شهاب الدین ابوالمعالی مرعشی،محمد حسین مرعشی ،شهاب الدین نجفی مرعشی،
موطن: نجف
نام پدر : سید شمس الدین
تاريخ وفات: 11368شمسی

زندگینامه ها:

منبع :

متوفای : 7/6/1369 ش .
شهاب شریعت
محمد رضا سماک امانی
ولادت
او در سال 1315 ق . / 1276 ش . درنجف به دنیا آمد. و شهاب الدین نام گرفت پدرش ، آیه الله سید شمس الدین محمود مرعشی (1279 ق . - 1338 ق .) از فقها و مدرسان علوم اسلامی نجف بود. آیة الله مرعشی نجفی دوران کودکی را در آغوش پر مهر خانواده سپری نمود و با تربیت اسلامی بزرگ شد. مادرش زنی پاکدامن و با ایمان بود که هیچگاه بدون وضو به او شیر نمی داد.
تحصیل
پس از یادگیر خواندن و نوشتن ، در نوجوانی به کسوت روحانیت در آمد و به فراگیری علوم اسلامی پرداخت . ادبیات عرب ، فقه ، اصول ، حدیث ، درایه ، رجال و تراجم و... را نزد استادان برجسته حوزه علمیه نجف فراگرفت و سپس در درس خارج فقه و اصول آیه الله آقا ضیاء عراقی (متوفای 1373 ق .)، آیه الله شیخ احمد کاشف الغطاء (متوفای 1373 ق .) و شماری از مراجع تقلید و مدرسان بر جسته حوزه علمیه نجف شرکت کرد.
آیه الله مرعشی چنان علاقه به یادگیری داشت که سر از پا نمی شناخت . سالهای دراز در درس دهها استاد شهیر حوزه علمیه نجف شرکت کرد و از خرمن دانش آنان بهره جست . مدتی نیز نزد علمای زیدیه و علمای اهل سنت به فراگیری علم حدیث پرداخت و از آنان اجازه نقل حدیث گرفت .
تلاش شبانه روزی وی سرانجام در 27 سالگی به ثمر نشست و به درجه اجتهاد نایل شد. کوشش خستگی ناپذیر او برای تحصیل دانش ستودنی است . خودش در این باره می گوید:
هیچگاه در سنین جوانی به دنبال تمایلات نفسانی نرفتم ، همیشه در پی تحصیل علم بودم ، به صورتی که شبانه روز، بیش از چند ساعت نمی خوابیدم و هر کجا نشانی از استادی یا عالمی و یا جلسه درسی که مفید تشخیص می دادم ، می یافتم ؛ لحظه ای در رفتن به نزد آن استاد، عالم و جلسه درس درنگ نمی کردم .
آیه الله مرعشی در نجف ، کربلا کاظمین ، سامرا، تهران و قم نزد بیش از صد استاد زانوی ادب به زمین زد و از دانش و تقوای آنان استفاده کرد. وی از ابتدای تحصیل به پشتکار عالی ، همت بلند، تقوا، نبوغ و دیگر فضایل اخلاقی شهره بود.
ایشان از بسیاری از مراجع تقلید شیعه اجازه اجتهاد گرفتند. برخی از آنها عبارتند از:
1. آیة الله العظمی آقا ضیاء عراقی (متوفای 1361 ق .)
2. آیة الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی (متوفای 1365 ق .)
3. آیه العظمی شیخ عبدالکریم حائری یزدی (متوفای 1355 ق .)
آیة الله مرعشی پس از رحلت پدر در سال 1338 ق . برای ادامه تحصیل به کاظمین ، سامرا و کربلا رفت و سالها در حوزه های علمیه آن دیار، از محضر استادانی برجسته استفاده نمود و سرانجام در سال 1342 ق . برای زیارت مرقد مطهر امام رضا علیه السلام به ایران آمد.
پس از زیارت مرقد امام رضا علیه السلام به تهران رفت و در حوزه علیمه تهران ، نزد آیة الله شیخ عبدالنبی نوری (متوفای 1344 ق .) آیة الله آقا حسین نجم آبادی (متوفای 1347 ق .) آیة الله میرزا طاهر تنکابنی (متوفای 1360 ق .) آیة الله میرزا مهدی آشتیانی (متوفای 1372 ق .) و... به فراگیری فقه ، اصول ، فلسفه و کلام پرداخت .
سال بعد، برای زیارت مرقد حضرت معصومه علیه السلام به قم رفت . به دستور آیة الله العظمی شیخ عبدالکریم حائری یزدی در این شهر ماندگار شد. ایشان مدتی در درس آیة الله حائری و شماری از استادان حوزه علمیه قم شرکت جست و از دانش آنان بهره برد

بر مسند تدریس
آیة الله مرعشی به دستور آیة الله حائری به تدریس پرداخت . ایشان علوم ادبیات عرب ، منطق ، اصول و فقه را برای طلاب جوان تدریس می نمود. آیة الله مرعشی پس از رحلت آیة الله حائری (1355 ق .) به تدریس خارج فقه و اصول پرداخت .
در طول بیش از هفتاد سال تدریس ایشان در حوزه علمیه قم ، دانشمندان بسیاری تربیت شدند که شماری از آنان از ایشان اجازه اجتهاد دریافت کردند اینک نام برخی از شاگردان وی را می آوریم ؛ حضرات آیات :
شهید حسین غفاری ، شهید حاج آقا مصطفی خمینی ، شهید مرتضی مطهری ، شهید دکتر محمد مفتح ، شهید دکتر سید محمد بهشتی ، شهید محمد صدوقی ، سید محمد علی قاضی طباطبایی ، سید محمود طالقانی ، شیخ شهاب الدین اشراقی ، شیخ مرتضی حائری ، حاج میرزا جواد آقا تهرانی ، شیخ حسن نوری همدانی ، آقا موسی صدر، قدرت الله وجدانی فخر، سید مرتضی عسگری ، مصطفی اعتمادی ، محمد امامی کاشانی ، میرزا جواد تبریزی ، شیخ حسین نوری ، سید عبدالکریم موسوی اردبیلی ، شیخ علی پناه اشتهاردی ، محمد تقی ستوده ، شیخ محمد رضا مهدوی کنی
در سایه کریمه اهل بیت
مرجع نستوه شیعه در طول سالیان دراز که مرجعیت تقلید شیعیان را بر عهده داشت ، خدمات شایانی به جهان اسلام نمود. نماز جماعت با شکوه ایشان در صحن حضرت معصومه علیه السلام را همه زایران به یاد دارند.خوشرویی و اخلاق نیک ایشان را همگان به خاطر سپرده اند. ایشان بسیار شوخ طبع بودند. به مستضعفان عنایت ویژه ای داشت . به مشکلات آنان رسیدگی می کرد.
آیة الله العظمی مرعشی نجفی علاقه خاصی به اهل بیت و حضرت معصومه علیه السلام داشت . ایشان پیش از انقلاب ، هر روز پیش از اذان صبح به حرم مشرف می شد. هماره مدتی پیش از باز شدن درهای حرم ، پشت در می ماند و سپس داخل حرم می شد و پس از زیارت ، نماز جماعت را اقامه می کرد.
در یکی از یادداشتهایش آمده است :
هنگامی که در قم سکونت کردم ، صبحها در حرم حضرت معصومه علیه السلام اقامه نماز جماعت نمی شد و من تنها کسی بودم که این سنت را آنجا رواج دادم و از 60 سال پیش به این طرف ، صبح زود و پیش از بازشدن درهای حرم مطهر و زودتر از دیگران می رفتم و منتظر می ایستادم . این انتظار گاهی یک ساعت قبل از طلوع فجر بود تا خدام درها را باز کنند، زمستان و تابستان نداشت . در زمستانها هنگامی که برف همه جا را می پوشاند، بیلچه ای کوچک به دست می گرفتم و راه خود را به طرف صحن باز می کردم تا خود را به حرم مطهر برسانم . در آغاز خود به تنهایی نماز می خواندم ، تا پس از مدتی یک نفر به من اقتدا کرد و پس از آن کم کم افراد دیگر اقتدا کردند و به این ترتیب نماز جماعت را در حرم مطهر آغاز کردم تا امروز که 60 سال از آن تاریخ می گذرد ادامه دارد. آهسته آهسته ظهرها و شبها نیز اضافه شد و از آن پس روزی سه بار در مسجد بالا سر حضرت معصومه علیه السلام و صحن شریف نماز می خواندم .
گنجینه ماندگار
آیة الله مرعشی نجفی در طول سالیان دراز، خدمتهای شایانی به جهان اسلام نمود. تاءسیس مدارس علمیه یکی از فعالیتهای درخشان وی می باشد. مدرسه مهدیه در سال 1376 ق . در قم ، توسط مرحوم حاج مهدی ایرانی ساخته شد و اداره آن بر عهده آیة الله مرعشی گذاشته شد. فقیه نستوه در جهت تکمیل مدرسه سعی فراوان نمود و کتابخانه مدرسه را که در برگیرنده دو هزار جلد کتاب است ، بنا نهاد. مدرسه مؤ منیه در سال 1389 ق . در دو طبقه و کتابخانه مدرسه با حدود 3500 جلد کتاب نیز به وسیله ایشان تاءسیس شد. مدرسه شهابیه در سال 1400 ق . در سه طبقه و مدرسه مرعشیه نیز از مدارس علمیه ای است که در سه طبقه ، در سال 1383 ق . به همت ایشان تاءسیس شد و اداره آن بر عهده ایشان واگذار شد.
کتابخانه آیة الله العظمی مرعشی نجفی از بزرگترین کتابخانه های کشور و در ردیف کتابخانه مجلس شورای اسلامی و کتابخانه آستانه قدس رضوی است . این کتابخانه بسیاری از کتب خطی اسلامی جهان را دارا است . بسیاری از این کتب جزو و نفیس ترین و با ارزش ترین متون تاریخی است که قرنها از عمر آنها می گذرد.
آیة الله مرعشی در دوران جوانی که در حوزه علمیه نجف مشغول تحصیل بود به گردآوری کتب خطی پرداخت . وی که شاهد به غارت رفتن منابع اسلامی و نسخ خطی بود، تاب نیاورد وبا شهریه ناچیز طلبگی به خرید کتب خطی پرداخت تا این میراث فرهنگی را از دستبرد بیگانگان حفظ نماید. گاه شبها در یک کارگاه برنج کوبی کار می کرد، روزها روزه استیجاری می گرفت و نماز استیجاری می خواند، تا هزینه خرید کتب را تهیه نماید. ایشان در خاطره ای می فرماید:
یک روز از مدرسه ، به قصد بازار - که جنب صحن علوی بود - حرکت کردم . در ابتدای بازار ناگهان چشمم به زنی تخم مرغ فروش افتاد که در کنار دیوار نسشته بود و از زیر چادر وی گوشه کتاب پیدا بود. حس کنجکاوی من تحریک شد، به طوری که مدتی خیره به کتاب نگاه کردم . طاقت نیاوردم ، پرسیدم این چیست ؟ گفت : کتاب ، و فروشی است . کتاب را گرفتم و با حیرت متوجه شدم که نسخه ای نایاب از کتاب ((ریاض العلماء)) علامه عبدالله افندی است که احدی آن را در اختیار ندارد. مثل یعقوبی که یوسف خود را پیدا کرده باشد، با شور و شعفی وصف ناشدنی به زن گفتم : این را چند می فروشی ؟ گفت : پنج روپیه . من که از شوق سر از پا نمی شناختم ، گفتم : دارایی من صد روپیه است و حاضرم همه آن را بدهم و کتاب را از شما بگیرم . آن زن با خوشحالی پذیرفت . در این هنگام سر کله کاظم دجیلی ، که دلال خرید کتاب برای انگلیسیها بود، پیدا شد. او نسخه های کمیاب ، نادر و کتابهای قدیمی را به هر طریقی به چنگ می آورد و توسط حاکم انگلیسی نجف اشرف که گویا اسمش و یا عنوانش ((میجر)) (سرگرد) بود، به کتابخانه لندن می فرستاد. کاظم دلال کتاب را به زور از دست من گرفت و به آن زن گفت : من آن را بیشتر می خرم و مبلغی بالاتر از آنچه من به آن زن گفته بودم ، پیشنهاد کرد. در آن هنگام من اندوهگین رو به سمت حرم شریف امیرالمؤ منین علیه السلام کردم و آهسته گفتم : آقا جان من می خواهم با خرید این کتاب به شمار خدمت کنم ، پس راضی نباشید این کتاب از دست من خارج شود. هنوز کلامم تمام نشده بود که زن تخم مرغ فروش رو کرد به دلال و گفت : این کتاب را به ایشان فروخته ام و به شما نمی فروشم . کاظم دجیلی شکست خورد و عصبانی از آنجا دور شد... بیشتر از بیست روپیه نداشتم . از این رو تمام لباسهای کهنه و قدیمی را با ساعتی که داشتم به فروش رساندم تا پول کتاب فراهم شد... طولی نکشید که کاظم دلال همراه چند شرطه (پلیس ) به مدرسه حمله کردند. مرا دستگیر نموده و پیش حاکم انگلیسی (میجر) بردند. او نخست مرا به سرقت کتاب متهم کرد و بسیار عربده کشید... دستور داد مرا زندانی کردند. آن شب در زندان مدام با خدا راز و نیاز می کردم که کتاب در مخفی گاهش ‍ محفوظ بماند. روز بعد مرجع بزرگ آن وقت ، آیة الله میرزا فتح الله نمازی اصفهانی معروف به شیخ الشریعه ؛ فرزند مرحوم آخوند خراسانی را به نام میرزا مهدی ، با جماعتی برای آزادی من به نزد حاکم شهر فرستاد. بالاخره نتیجه این شد که من از زندان آزاد شوم با این شرط که مدت یک ماه کتاب را به حاکم انگلیسی تسلیم کنم .
پس از آزادی به سرعت به مدرسه رفتم و همه دوستان طلبه ام را جمع کردم و گفتم : باید کار مهمی انجام بدهیم که خدمت به اسلام و شریعت است ! طلاب گفتند: چه کاری ؟ و من گفتم : نسخه برداری و استنساخ از روی این کتاب فورا دست به کار شدیم و قبل از مهلت مقرر چند نسخه از روی آن استنساخ گردید...))
آیة الله مرعشی نجفی پس از مهاجرت به قم ، کتب خطی را همراه خود به ایران آورد. در قم نیز به خرید نسخ خطی و کتب ارزنده اقدام کرد. پس از مدتی به دلیل کمبود جا، کتابها را از منزل به کتابخانه مدرسه مرعشیه انتقال داد. پس از چندی طبقه سوم این مدرسه به عنوان کتابخانه ساخته شد که در نیمه شعبان 1386 ق . / 28/8/1345، با بیش از ده هزار جلد کتاب چاپی و دو هزار جلد کتاب خطی افتتاح گردید.
استقبال روزافزون طلاب و علما برای مطالعه ، کمبود فضای مناسب برای کتابخانه و خرید کتابهای جدید موجب شد تا ایشان کتابخانه بسیار بزرگی (کتابخانه فعلی ) را تاءسیس نماید که در نیمه شعبان 1394 ق . 12/6/1353 با حدود شانزده هزار جلد کتاب چاپی و خطی افتتاح گردید.
کتابخانه آیة الله مرعشی نجفی اکنون با دارا بودن بیش از 250000 جلد کتاب چاپی و 25000 جلد کتب خطی (977) به مسؤ ولیت حجة الاسلام دکترمحمود مرعشی نجفی - فرزند ایشان - در خدمت طلاب ، فضلا، دانشجویان ، دانش آموزان ، محققان و نویسندگان می باشد.
کتابخانه آیة الله العظمی مرعشی به خاطر نسخه های خطی نفیس و ارزشمند و گاه منحصر به فرد و کتب قدیمی مهم و کمیاب مورد توجه وافر نویسندگان ، دانشمندان ، مراکز علمی و تحقیقاتی سراسر جهان است . اکنون این کتابخانه شهرت جهانی دارد و با چهار صد مؤ سسه ، مرکز علمی و کتابخانه در سراسر جهان ارتباط دارد.
آثار سبز
نخستین رساله های عملیه ایشان به نام ((نخبة الاحکام )) و ((سبیل النجاة )) بین سالهای 1366 ق . تا 1373 ق . چاپ شد و از همان سالها مرجعیت تقلید ایشان آغاز شد. آیة الله مرعشی پس از رحلت آیة الله العظمی بروجردی (1340 ش .) به عنوان یکی از مراجع تقلید طراز اول شیعیان جهان به شمار می آمد.
آیة الله مرعشی در طول سالیان دراز عمر بابرکت خویش کتابها و مقاله های زیادی درباره علوم قرآنی ، ادبیات عرب ، حدیث ، دعا، فقه ، اصول ، منطق ، لغت ، تاریخ ، رجال و تراجم ، انسان و... نوشت که متاءسفانه بیشتر آنها هنوز چاپ نشده است . شمار آثار ایشان به 148 کتاب ، رساله و مقاله می رسد. اینک نام برخی از آثار چاپ شده اش را می آوریم :
سند القراء و الحفاظ، مقدمه تفسیر الدر المنثور، نوشته جلال الدین سیوطی ، مجموعه ای در ادعیه و زیارات ، با مقدمه ای در شجره نامه خاندان مرعشی ، مقدمه مفاتیح الجنان ، شمس الامکنة و البقاع فی خیرة ذات الرقاع ، فوائد چند در خصوص صحیفه کامله سجادیه ، راهنمای سفر مکه و مدینه ، الغایة القصوی لمن رام التمسک بالعروة الوثقی ، التبصرة فی ترجمه مؤ لف التکمله ، تکمیل کتاب ((تذکرة القبور)) نوشته آخوندگزی اصفهانی ، الحدیقة الوردیه حول روضة البهیه ، ریاض الاقاحی (شرح حال زین الدین بیاضی نباطی عاملی )، زهرالریاض فی ترجمه صاحب الریاض ‍ (شرح حال مولی عبدالله افندی اصفهانی )، سجع البلابل فی ترجمة صاحب الوسائل (شرح حال شیخ حر عاملی )، شرح حال ادوارد فندیک ، شرح حال سید ابوالقاسم طباطبایی تبریزی نجفی ، شرح حال سید اعجاز حسین نیشابوری کنتوری ، شرح حال بهلول بهجت افندی ، شرح حال حضرت سلطان علی فرزند امام باقر علیه السلام ، شرح حال مولی عبدالواسع کاشانی ، شرح حال شیخ عزالدین ابن اثیر موصلی جزری ، شرح حال آیة الله شیخ محمد محلاتی نجفی ، الضوء البدری فی حیاة صاحب الفخری ، العزیه (شرح حال امامزاده یحیی )، غایة الامال فی ترجمه صاحب بهجة الامال (شرح حال ملا علی علیاری تبریزی )، رساله طریفه (شرح حال شیخ محمد جعفر یا شیخ علینقی کمره ای )، الظرائف فی ترجمه صاحب الطرائف (شرح حال جاپلقی بروجردی )، الفتحیه (شرح حال میرزا ابوالفتح حسینی شریفی عربشاهی )، رساله ای در حالات نصر بن مزاحم منقری (نویسنده کتاب ((وقعة الصفین )) )، کاشفة الحال فی ترجمه مؤ لف خزانه الخیال ، کشف الاستار عن حیاة مؤ لف کشف الاستار، کش فالاتیاب فی ترجمه صاحب لباب الانساب نوشته بیهقی ، کشف الظنون عن صاحب کشف الظنون ، اللئالی المنتظمه و الدررالثمینه (شرح حال علامه حلی ، قاضی نورالله شوشتری و فضل بن روزبهان )، لمعة انور والضیاء فی ترجمة السید ابی الرضا فضل الله راوندی کاشانی ، لولوة الصدف فی حیوة السید محمد الاشرف ، المجدی فی حیاة صاحب المجدی ، مطلع البدرین (شرح حال فخرالدین طریحی )، مفرج الکروب (شرح حال دیلمی ، نویسنده ارشاد القلوب )، مقدمه ایضاح الفوائد فی شرح اشکالات القواعد، مقدمه تتمیم امل الامل ، مقدمه روضة المتقین فی شرح کتاب من لایحضره الفقیه ، مقدمه کتاب کاوشهای علمی ، مقدمه کتاب معجم الثقات و ترتیب الطبقات ، مقدمه کتاب مجموعه نفیسه ، مقدمه کتاب موتمر علماء بغداد، مقدمه کتاب وقایع السنین والاعوام ، المنن و المواهب العددیه (شرح حال عبیدلی سبزواری )، منیة العاملین (شرح حال ابن فتال نیشابوری )، منیة الرجل فی شرح نخبة المقال ، المواهب العلیة فی ترجمه شارح الرساله الذهبیه (شرح حال محمد بن حسن مشهدی )، منهج الرشاد فی ترجمه الفاضل الجواد الکاظمی ، المیزان القاسط فی ترجمه مورخ واسط، بنراس ‍ النوار و الضیاء فی ترجمه مؤ لف نجوم السماء، وسیلة المعاد فی مناقب شیخنا الاستاذ (شرح حال بلاغی )، هدیة ذوی الفضل النهی بترجمه المولی علم الهدی ، مقدمه ((اثبات صحت نسب خلفاء فاطمیین مصر، الافطسیه (نسب سادات روستای طغرود قم )، حاشیه بر ((بحرالانساب )) رساله در خصوص سادات مدینه منوره ، شجره نامه سادات حسینی کاشانی ، رساله در شرح اعقاب و ذراری حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام و مقدمه کتاب چهره درخشان امام زمان (عج ).
دو اثر نفیس ایشان که ثمره نیم قرن تلاش وی می باشد، ولی هنوز به زیور طبع آراسته نشده ، عبارت است از:
1. مشجرات آل رسول الله الاکرام یا مشجرات الهاشمیین : درباره انساب علویان و سادات جهان .
2. ملحقات الاحقاق : احقاق الحق نوشته قاضی نورالله شوشتری (متوفای 1019 ق .) است . آیة الله مرعشی نجفی به تکمیل این کتاب پرداخت و مدارک و منابع این اثر نفیس را پیدا نمود. ایشان برای به سرانجام رساندن این تحقیق بزرگ گروه تحقیقی متشکل از شماری از علمای قم را ترتیب دادند، که اینک با تلاش این گروه ، زیر نظر فرزندشان حجة الاسلام دکتر سید محمود مرعشی ، 27 جلد از این کتاب چاپ شده است و بقیه در حال آماده شدن است .
احیاء و ترویج فرهنگ
بازسازی مرقد علامه مجلسی در اصفهان ، به امر آیة الله العظمی مرعشی نجفی صورت پذیرفت . اهداء کتابهای فقهای شیعه برای دانشمندان شیعه سنی ، مسیحی و دانشگاههای جهان نیز از فعالیتهای فرهنگی ایشان است .
ایشان برای نوشتن کتابها به بسیاری از کشورهای اسلامی مسافرت نمود و با دانشمندان شیعه ، سنی و مسیحی به گفتگو نشست . وی با علامه سید محمود شکری آلوسی بغدادی ، شیخ طنطاوی جوهری مصری ، انستانس ‍ کرملی بغدادی ، شیخ عبدالسلام شافعی کردستانی ، سید ناصر حسین هندی فرزند علامه میر حامد حسین هندی ، تاگور(نویسنده و فیلسوف شهیر هند)، میرزا احمد تبریزی (پیشوای فرقه ذهبیه )، میرزا عنایت الله اخباری ، پروفسور هانری کربن ، دکتر فواد سرگین آلمانی ، سید ابراهیم راعی راوی بغدادی ، رشید بیضوی لبنان ، سید محمد رشید رضا (نویسنده تفسیر المنار) و بسیاری از اندیشمندان دیگر دیدار نمود.
وی برای تاءلیف زندگینامه های علماء سادات و امامزاده ها گاه به قبرستانهای کهن می رفت و با خواندن نبشته های قبرهای علماء ادباء شعراء، سادات و امامزاده ها می پرداخت . ایشان در سالهای 1350 - 1351 ق . به اصفهان رفت و یک هفته در گورستان تخت فولاد به ثبت تاریخ ولادت و فوت علمای به خاک سپرده شده در آن قبرستان پرداخت . بسیاری از گورستانهای دیگر اصفهان را نیز مورد تحقیق قرار داد و اطلاعات سودمندی بدست آورد.
همگام با نهضت امام
نهضت امام خمینی در سال 1341 با پشتیبانی مراجع تقلید همراه بود. آیة الله مرعشی نجفی هماره از نهضت امام خمینی حمایت کرد. بارها اعلامیه داد و به افشاگری پرداخت . ایشان درپی دستگیری امام خمینی در سال 1342، با ارسال اعلامیه شدیداللحنی به رژیم پهلوی ، خواستار آزادی امام خمینی شدند.
ایشان همراه مراجع تقلید و علمای طراز اول کشور برای آزادی امام خمینی به تهران سفر نمود و در این راه زحمت فراوانی متحمل شد. ایشان در سال 1342، در پاسخ نامه جمعی از طلاب می فرماید:
چنانچه کرارا اینجانب عقیده خود را اظهار کرده ام ، باز هم به موجب این سؤ ال عرض می کنم که حضرت آیة الله خمینی دامت برکاته یکی از مراجع تقلید عالم تشیع هستند و از اساطین روحانیت اسلام و از مفاخر عالم تشیع .
آیة الله العظمی مرعشی نامه ها و تلگرافهای فراوانی در جهت حمایت از امام خمینی برای مراجع تقلید شیعه مقیم ایران و عراق می فرستاد.
ایشان پس از تبعید امام خمینی به ترکیه ، در سخنرانیها و اعلامیه ها این عمل رژیم پهلوی را محکوم می نمود و برای شهدای 15 خرداد، مجلس ‍ یادبود برپا می سازد. آیة الله مرعشی هماره از انقلاب اسلامی پشتیبانی می نماید و جنایتهای رژیم پهلوی را افشا می نماید. ایشان پس از شهادت آیة الله حاج آقا مصطفی خمینی در سال 1356، برای وی مجلس ترحیمی در حسینیه خویش بر پا می کند، که پایان این مجلس به سردادن شعارهای کوبنده علیه رژیم پهلوی و دستگیری شماری از مردم پیوند می خورد.
آیة الله مرعشی در طول سالهای تبعید امام خمینی ، با ایشان در ارتباط بودند و با اوج گیری انقلاب اسلامی در سال 1356 همراه مرجع تقلید شیعه با فرستادن اعلامیه ها به هدایت نهضت می پردازد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ایشان هماره از نظام جمهوری اسلامی حمایت کرد و در مناسبتهای مختلف با ارسال پیامها به تقویت نظام پرداختند.
وفات
سرانجام مرجع بزرگ تقلید شیعه ، در روز چهارشنبه 7/6/1369، در 96 سالگی دار فانی را وداع گفت و به اجداد پاکش پیوست و پیکر پاکش با حضور انبوه مردم عزادار در جوار کتابخانه بزرگش به خاک سپرده شد(978) درود و رحمت خدا بر او باد. والسلام


آثار:

1. نخبة الاحکام
2. سبیل النجاة
3. شمس الامکنة و البقاع فی خیرة ذات الرقاع
4. مشجرات آل رسول الله الاکرام یا مشجرات الهاشمیین
5. ملحقات الاحقاق
6. سند القراء و الحفاظ، مقدمه تفسیر الدر المنثور، نوشته جلال الدین سیوطی
7. الغایة القصوی لمن رام التمسک بالعروة الوثقی
8. التبصرة فی ترجمه مؤ لف التکمله
9. الحدیقة الوردیه حول روضة البهیه
10. راهنمای سفر مکه و مدینه
11. فوائد چند در خصوص صحیفه کامله سجادیه
12. مجموعه ای در ادعیه و زیارات
13. ریاض الاقاحی
14. زهرالریاض فی ترجمه صاحب الریاض
15. سجع البلابل فی ترجمة صاحب الوسائل
16. شرح حال ادوارد فندیک
17. شرح حال سید ابوالقاسم طباطبایی تبریزی نجفی
18. شرح حال سید اعجاز حسین نیشابوری کنتوری
19. شرح حال بهلول بهجت افندی
20. شرح حال حضرت سلطان علی فرزند امام باقر علیه السلام
21. شرح حال مولی عبدالواسع کاشانی
22. شرح حال شیخ عزالدین ابن اثیر موصلی جزری
23. شرح حال آیة الله شیخ محمد محلاتی نجفی
24. الضوء البدری فی حیاة صاحب الفخری
25. العزیه
26. غایة الامال فی ترجمه صاحب بهجة الامال
27. رساله طریفه
28. الظرائف فی ترجمه صاحب الطرائف
29. الفتحیه
30. رساله ای در حالات نصر بن مزاحم منقری
31. کاشفة الحال فی ترجمه مؤ لف خزانه الخیال
32. کشف الاستار عن حیاة مؤ لف کشف الاستار
33. کش فالاتیاب فی ترجمه صاحب لباب الانساب
34. کشف الظنون عن صاحب کشف الظنون
35. اللئالی المنتظمه و الدررالثمینه
36. لمعة انور والضیاء فی ترجمة السید ابی الرضا فضل الله راوندی کاشانی
37. لولوة الصدف فی حیوة السید محمد الاشرف
38. المجدی فی حیاة صاحب المجدی
39. مطلع البدرین
40. مفرج الکروب
41. المنن و المواهب العددیه
42. منیة العاملین
43. منیة الرجل فی شرح نخبة المقال
44. المواهب العلیة فی ترجمه شارح الرساله الذهبیه
45. منهج الرشاد فی ترجمه الفاضل الجواد الکاظمی
46. المیزان القاسط فی ترجمه مورخ واسط، بنراس ‍ النوار و الضیاء فی ترجمه مؤ لف نجوم السماء
47. وسیلة المعاد فی مناقب شیخنا الاستاذ
48. هدیة ذوی الفضل النهی بترجمه المولی علم الهدی
49. حاشیه بر ((بحرالانساب ))
50. شجره نامه سادات حسینی کاشانی
51. رساله در شرح اعقاب و ذراری حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام
52. رساله در خصوص سادات مدینه منوره
53. مقدمه کتاب معجم الثقات و ترتیب الطبقات
54. مقدمه کتاب مجموعه نفیسه
55. روضة المتقین فی شرح کتاب من لایحضره الفقیه
hossein moradi آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
مرعشی, نجفی, آیة, الله


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 00:09 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1