شما در انجمن های ما ثبت نام نکرده اید یا هنوز وارد نشده اید . در صورتی که عضو نیستید همین حالا ثبت نام کنید.    
انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان

Help

فروشگاه طب اسلامی ، سنتی ، موادآرایشی ، بهداشتی و پوستی ارگانیک اسرار الشفاء


بازگشت   انجمن مذهبی ، فرهنگی و سیاسی نورآسمان > اسلام > شخصيت های مرتبط با جهان اسلام


پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-01-2015, 14:56   #1
مدیر ارشد انجمنهای نورآسمان
 
محب المهدي (عج) آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2009
نوشته ها: 21,032
Thanks: 20,262
Thanked 50,744 Times in 20,893 Posts
Post آیت الله یحیی انصاری شیرازی استاد برجسته اخلاق درگذشتبه گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ استاد برجسته اخلاق حوزه علمیه قم «آیت الله حاج شیخ یحیی انصاری شیرازی» پس از دوره طولانی مدت بیماری، نیمه شب گذشته برا اثر سکته قلبی دعوت حق را لبیک گفت و به دیارباقی شتافت.
نگاهی به زندگانی آن عالم جلیل القدر
آیت الله یحیی انصاری شیرازی در سال 1306 هجری شمسی در نودایجان داراب ، از توابع شیراز دیده به جهان گشود، پدر او مرحوم شیخ محمد فخر انصاری فرزند شیخ ذکریای نصیر الاسلام انصاری از سران و مبارزان مشروطه بود و خانواده او از علاقه مندان به خاندان پاک پیامبر(ص ) و از ارادتمندان به ساحت روحانیت شیعه بودند. بر اساس اسناد موجود نسب خاندان ایشان به جابر بن عبدالله انصاری می رسد.
آیت الله انصاری شیرازی دوران کودکی خود را در میان این خانواده گذراند و از همان ایام به اخلاق اسلامی آراسته شد.
دوران تحصیل
آیت الله یحیی انصاری شیرازی پس از اتمام مکتب خانه و دو سال تحصیل در دبستان ، تحصیل علوم دینی را در زادگاه خود ـ نودایجان داراب ـ آغاز کرد، مقدمات را نزد استادان آن دیار همچون آیت الله شیخ عبدالکریم انصاری مدرس حوزه علمیه داراب و از شاگردان مرحوم آیت الله حاج میرزا ابراهیم شیرازی که او نیز از شاگردان مرحوم آیت الله میرزای شیرازی بود، فرا گرفت در سال 1325 برای ادامه تحصیل ، به شیراز آمد و از مدرسان و استادان بزرگ آن دیار بهره‌های بسیار برد.
حوزه علمیه شیراز در آن روزگار از عنایات مرجع بزرگی به نام آیت الله العظمی سیدنور الدین شیرازی بهره مند بود و عالمان بسیاری در آن به تدریس و تألیف می پرداختند، او در این سالها به تدریس منطق و ادبیات نیز می پرداخت .
استاد انصاری شیرازی در سال 1331 به قم مهاجرت کرد، در قم نیز به تکمیل دروس سطح پرداخت و سپس در درس خارج فقه و اصول علمای بزرگ آن روزگار شرکت کرد.
در این میان به تحصیل فلسفه و علوم عقلی نیز پرداخت و از استادانی همچون علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) و برادر ایشان مرحوم استاد سیدمحمد حسن طباطبایی بهره برد.
او همگام با تحصیل ، به تدریس آنچه آموخته بود نیز پرداخت ، همچنین وی در طول سال‌های تحصیل خود همواره در درس‌های اخلاق شرکت می جست و به تهذیب نفس ـ به عنوان مهم ترین دغدغه درسی خود ـ اهمیت بسیار می داد.
آیت الله انصاری شیرازی در سه حوزه علمیه نودایجان داراب، شیراز و قم به محضر عالمان و استادان بسیاری شرفیاب شد، او دروس مقدماتی را در نودایجان داراب نزد استادان آن دیار فرا گرفت از جمله کتاب تبصره علامه را نزد عموی پدر خود حاج شیخ ابوالحسن انصاری شیرازی ، امام جماعت مسجد وکیل شیراز آموخت .
کتب جامع المقدمات ، سیوطی و حاشیه را نیز از محضر آیه الله حاج شیخ عبدالکریم انصاری بهره گرفت با ورود به شیراز از محضر آیت الله العظمی سید نور الدین شیرازی و آیت الله سید عبدالعلی آیت‌اللهی بهره برد.
ایشان، مطول و مغنی را خدمت آقای حاج عالم و مرحوم حاج حکیم و شرح لمعه را نزد حاج آقای اردکانی فرا گرفت .
در قم نیز، کفایه و مکاسب را نزد آیت الله آقای حاج سید محمدباقر سلطانی و رسائل را از محضر آیت الله مجاهدی تبریزی، شرح منظومه را نزد آیت الله منتظری و شرح تجرید را در محضر آیه الله حاج شیخ فکور یزدی آموخت .
سپس به درس خارج حضرت امام خمینی (ره) رفت و همزمان در درس آیت الله العظمی بروجردی (ره)؛ آیت الله شیخ مرتضی حائری (ره ) و آیت الله اراکی (ره) شرکت جست .
وی ، علوم عقلی مانند اسفار اربعه ، شفا، تمهید القوائد را نیز نزد علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) آموخت و به توصیه ایشان، شرح فصوص قیصری را نزد مرحوم سید محمد حسن الهی (برادر علامه طباطبایی ) فرا گرفت .
آن مرحوم مدت 30 سال از محضر علامه طباطبایی استفاده کرد و از شاگردان خصوصی این استاد به شمار می رفت .
آیت الله انصاری شیرازی در طی این سال‌ها با بسیاری از طلاب و فضلاء رابطه دوستی داشته که برخی همچون حضرات آیات جوادی آملی ، حسن زاده آملی ، امینی و حجج اسلام آقایان دکتر احمدی ، سید حسن لنگرودی ، صائمی زنجانی و سید عباس ابوترابی از این جمله اند.
فعالیت‌های علمی و فرهنگی
آن عالم جلیل القدر تلاش های فرهنگی بسیاری را به جامعه شیعه ارزانی داشته است .
او با تربیت شاگردان عالم ، مبارز و با اخلاق ، هماره حوزه های علمیه را یاری می داده است ، آن مرحوم تدریس علوم دینی را از آغازین سال‌های طلبگی شروع کرده است و تاکنون به تدریس دروس بسیاری از جمله تدریس کتابهای لمعه ‌، رسائل‌، مکاسب‌، کشف المراد، شرح تجرید، شرح منظومه سبزواری‌، شرح اشارات‌، اسفار، شرح فصوص قیصری‌، تمهید القواعد و مصباح الانس‌، توفیق یافته است .
همچنین کتاب شرح منازل السائرین را که از کتب اخلاقی به شمار می رود، تدریس فرموده و به تدریس مجلداتی از بحار الانوار که در آن به بحث معاد پرداخته شده‌، اشتغال داشته است .
آیت الله انصاری شیرازی کتاب‌های بسیاری در زمینه های گوناگون نگاشته است که از آن جمله می توان به «شرح شرح منظومه » در چهار جلد و «مجموعه اشعار و قصائد و غزلیات » اشاره کرد. ایشان جزوات و دست نوشته‌های بسیاری دارند که به چاپ نرسیده است .
فعالیت‌های سیاسی
آیت الله انصاری شیرازی در طول سالیان مبارزه با رژیم پهلوی‌، همواره در خط مقدم حضور داشته است .
او که علاقه شدیدی به امام خمینی (ره ) داشت ، از وی به عنوان کسی که بر شیعه و اسلام عزت داده و آن را زنده کرد، یاد می کند و یکی از مروجان جدی اندیشه مرجعیت امام خمینی (ره ) در آن روزگار بود.
آن مرحوم پس از حادثه مدرسه فیضیه‌، به سخنرانی پرداخت و ضمن افشای ماهیت پلید رژیم شاه بر عزم امام (ره ) و ملت برای مبارزه تا پیروزی نهایی تأکید کرد و به دشمنان مردم هشدار داد که دست از اعمال خود بردارند و به محاصره و زندان امام (ره ) ادامه ندهد وگرنه خشم ملت را نمی توانند خاموش سازند.
سخنان روشنگر این عالم برجسته در شهرهای گوناگون باعث شد که رژیم به تعقیب و تهدید او دست بزند و او را به شهرهای نائین و کوهدشت تبعید کند، اما این مجاهد نستوه در آنجا نیز دست از مبارزه بر نداشت .
صراحت و راستگویی او حتی در بازجویی‌ها نیز به چشم می خورد؛ به گونه‌ای که در پاسخ به پرسش‌های ساواک با صراحت اعلام می کرد که بر ضد رژیم سخن گفته و مردم را شورانده است‌، این مسأله بازجویان را به اعجاب و شگفت واداشته بود.
بخشی از مبارزه‌های او به همکاری با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مربوط می‌شد؛ به گونه‌ای که امضای او در زیر بسیاری از اعلامیه ها، از جمله نامه اعلام مرجعیت امام خمینی (ره ) به چشم می‌خورد.
ایشان پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نیز همواره مدافع انقلاب و آرمان هایی که خون شهیدان بسیاری برای احیای آن ریخته شده ، بوده است و از حمایت و پشتیبانی امام خمینی (ره ) و رهبر معظم انقلاب ، حضرت آیت الله خامنه ای دریغ نورزیده است و همواره جوانان را به حراست از راه انقلاب و مبارزه با التقاط و انحراف دعوت کرده است .
زندگی ساده و زی طلبگی ایشان زبانزد خاص و عام بوده و سطح زندگی او گاه از سطح زندگی عموم مردم نیز پایین تر بود‌، ایشان از هر گونه شهرت طلبی و مشهور بودن پرهیز داشت و حتی از مصاحبه درباره علامه طباطبایی (ره ) که خود شاگرد مشهور او بود سرباز زده تا مبادا دچار هوای نفس و شهرت خواهی شود.
همچنین مراسم خاکپساری این عالم جلیل القدر فردا دوشنبه پانزدهم دی ماه یکهزار وسیصد و نود و سه در قم برگزار می شود و نماز میت ایشان را آیت الله مکارم شیرازی اقامه می‌کند.

امضای محب المهدي (عج)

מוות
לישראל

محب المهدي (عج) آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
The Following 2 Users Say Thank You to محب المهدي (عج) For This Useful Post:
قدیمی 05-01-2015, 13:00   #2
مدیر ارشد انجمنهای نورآسمان
 
محب المهدي (عج) آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2009
نوشته ها: 21,032
Thanks: 20,262
Thanked 50,744 Times in 20,893 Posts
Post پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب اسلامی

به نقل از دفتر رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم ربانی آیت الله انصاری شیرازی را تسلیت گفتند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

رحلت عالم ربانی مرحوم آیة الله آقای حاج شیخ یحیی انصاری شیرازی رحمة الله علیه را به بازماندگان محترم و شاگردان و ارادتمندان این حکیم و عارف الهی تسلیت عرض می‌کنم.

عمر با برکت آن مرحوم یکسره با پارسائی و پرهیزگاری سپری شد و در خدمت علم و ترویج معارف الهی به کار رفت. طهارت قلب و سلامت نفس او مشهود همه‌ی کسانی بود که وی را از نزدیک می‌شناختند. از خداوند متعال رحمت و مغفرتش را برای روح آن مرحوم مسألت میکنم.

سیّد علی خامنه‌ای
۱۵/ دی/ ۱۳۹۳

امضای محب المهدي (عج)

מוות
לישראל

محب المهدي (عج) آنلاین نیست.  
Digg this Post!Tweet this Post!Share on FacebookShare on google+
پاسخ با نقل قول
لینک ها
The Following 2 Users Say Thank You to محب المهدي (عج) For This Useful Post:
پاسخ

آموزش قرار دادن مطلب ، نظر و فعاليت در نورآسمان

لیست کامل لینک های جالب و مفید لینکدانی نورآسمان


برچسب ها
شیرازی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
کاربران دعوت شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
شبهات در دین اسلام و اهل بیت یا صاحب زمان پرسش‎ و‎ پاسخ‎ 89 09-11-2014 20:58
>>> توضیح المسائل کوچک اعتکاف <<< محبّ الزهراء احكام 2 04-05-2014 09:34
حضرت ابو لؤلؤ کیست؟ شهیدچمران شخصيت های مرتبط با جهان اسلام 0 08-02-2014 11:56
استاد حسين انصاريان golenarges شخصيت های مرتبط با جهان اسلام 1 03-07-2013 17:34
آيا حجت بودن امام زمان (ع) مخالف آيه 165 سوره نساء نيست؟ اشاره اعتقادي 0 24-03-2013 19:22

TwitterFacebookGoogle Plushttps://telegram.me/basijtvRSS Feed@basijtv

مسئولیت مطالب و نظرات مندرج در سایت بر عهده شخص ارسال کننده بوده و سایت نورآسمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال موضوعات مطرح شده ندارد.
در صورت تمایل با رایانامه سایت به ادرس nooreaseman@chmail.ir تماس حاصل کنید.


اکنون ساعت 00:43 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by: vBulletin Version 3.8.7
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2

vBFarsi Language Pack Version 4.0 beta1